SSS

Genel bilgiler

S: Su Kaşifi programı nedir?
C: Su Kaşifi, dünyanın dört bir yanından öğrencileri, okul ve toplumlarındaki su meselelerine karşı eylem koymaları yönünde destekleyen eğlenceli, ilham verici ve eğitici bir programdır. 

S: Öğrenciler ve okulum programa katılarak ne gibi yararlar elde edecek?
Su Kaşifine katılmanın pek çok yararı vardır:

 • Suyu koruma bilgisini, tavrını ve davranışını artıran birçok kaynağın yer aldığı erişilebilir ve ilgi çekici etkinliklere erişim
 • Su bilincine sahip okullarla işbirliği yapmak ve birbirinden öğrenmek üzere, uluslararası online topluluğun bir parçası olmak
 • Hikayelerinizi dünyanın dört bir tarafındaki okullarla paylaşmak
 • Kendi Su Festivalinizi düzenlemek için destek alma şansı
 • Sunum, iletişim, ekip çalışması ve dil becerileri gibi daha geniş becerilerin iyileştirilmesi
 • Öğrencilerin liderlik ederek amaç ve sorumluluk bilinci kazanması
 • Okulunuzun su ayak izinin azaltılmasına ve Eko Okul olma çalışmalarına giden bir yol
 • Ailelerin ve yerel toplumun katılımını sağlamak için eğlenceli bir yol
 • Üç etkinliğin tamamlanmasıyla birlikte, öğrencilerinize Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) belgeleri kazanma fırsatı
 • Ödüller kazanma
 • Gelecek kuşakların karşılaşacağı en acil sorunlardan birinin çözümüne yardımcı olmak için birlikte çalışma

S: Okulum nasıl katılabilir?
C: Başlamak için kayıt formunu doldurun. Ardından, her görev alanına ait etkinliklerin ayrıntılarını, destekleyici kaynaklar eşliğinde bulacağınız kendi Su Kaşifi ana sayfanıza erişebileceksiniz. Okulunuz, kendi avatarını oluşturabilecek ve suyla dolu olan ve siz etkinlikleri yaptıkça ve puan kazandıkça canlanarak, daha güzel görünecek sanal su havzanıza erişebileceksiniz.

S: Görev Yönetimi nedir?
C: Görev Yönetimi, Su Kaşifi ekibinizin aktivite merkezidir. Buraya, okulunuzun Su Kaşifi ana sayfasından erişirsiniz. Etkinliklerinizi tamamlamak için ihtiyaç duyacağınız tüm bilgileri ve kaynakları içerir. 

S: Öğrenci blog yazıları ne hakkında olmalıdır?
C: Blog yazıları, Su Kaşiflerinin tamamladıkları etkinliklerle ilgili deneyimlerini paylaşmaları ve bunun kendilerinin ve ailelerinin yaşamları üzerindeki etkilerini göstermeleri için bir şanstır.  En iyi blog yazıları, ‘Ayın Ekibi’ derecelendirmesine de katkıda bulunacaktır.

S: Hangi ekipmana ihtiyacım var?
C: Öğrencilerin aktivitelerini online olarak raporlamaları ve deneyimlerini blogda paylaşmaları nedeniyle birçok etkinlikte bilgisayar dışında bir ekipmana ihtiyaç yoktur. Başka bir ekipman gerekirse, öğretmen talimatları bunu belirtecektir.  Sınıfınızda bilgisayar erişiminiz yoksa, okulunuzun Bilgi Teknolojileri Bölümü ya da bilgisayar odasından faydalanmak yararlı olacaktır.

S: Programda hangi ülkeler yer alıyor?
C: Bermuda, Fransa, Almanya, İtalya, İrlanda Cumhuriyeti, Polonya, Güney Afrika, İspanya, İsviçre, Türkiye, Man Adası, Manş Adaları ve Birleşik Krallık.

S: Programa diğer ülkelerden katılan okullarla bağlantı kurabilir miyim?

C: Evet! Bir Su Kaşifi olarak, diğerlerinin nasıl su tasarruf ettiklerini bilmeniz gerekebilir. En iyi su tasarrufu ekibi olabilmek için fikirlerinizi ve en iyi su tasarrufu ipuçlarını paylaşın.  Bunu yapmanız için bazı öneriler şunlardır:

 • Bir diğer Su Kaşifi okulu ile Skype bağlantısı kurmak
 • Diğer Su Kaşiflerine ilham vermek için bir blog yazısı yüklemek
 • Fotoğraflarınızı paylaşmak
 • Etkinliklerinizden birine bir başka okulu davet etmek.

Okulumu kaydetmek

S: Programa herkes kaydolabilir mi?
C: Okul müdürünün görevlendirdiği, okulu temsil eden bir öğretmen, okul personeli veya veli iseniz, Su Kaşifi'ne kayıt olabilirsiniz. Kayıt sırasında, alternatif kontak kişi olarak ikinci bir öğretmen bildirme seçeneğiniz de vardır.  Evde eğitim veren bir grup iseniz ve programa katılmak isterseniz bizimle temasa geçin.

 S: Su Kaşifi programında yer almanın herhangi bir ücreti var mı?
C: Hayır, 11 Su Kaşifi ülkesinin tümünde, 8-14 yaş öğrencilere eğitim veren okullar için programa katılım ücretsizdir.

S: Okulumu kaydettikten sonra ne olacak?
C: Kayıt formunu gönderdikten sonra, verdiğiniz bilgileri onaylayan otomatik bir e-posta mesajı alacaksınız.  Ardından kısa bir başlangıç anketi doldurmanızın ve okulunuzun avatarını oluşturmanızın isteneceği Görev Yönetimine giriş yapabileceksiniz. Anketi doldurup avatarınızı oluşturduktan sonra, başlangıç için ihtiyaç duyacağınız tüm talimatlar ve kaynaklarla birlikte Su Kaşifi etkinliklerinize ulaşabileceksiniz. Bir tanıtım posteri ve öğretmen kılavuzu içeren Su Kaşifi planlama dokümanlarının yer aldığı bir Hoşgeldiniz paketi almayı seçebilirsiniz.

S: Avatar nedir?
C: Her katılımcı okul, kendi Su Kaşifi maskotu olarak bir avatar oluşturacaktır.  Çeşitli karakter tipleri, tanımlayıcılar ve renk seçeneklerinden yararlanarak avatarınızı oluşturabilirsiniz.

S: Kayıt e-postamı almadım.  Ne yapmalıyım?
C: Kayıt e-postanız otomatik olarak oluşturulacaktır.  Elinize geçmediyse, sisteminiz bunu istenmeyen posta olarak tanımlamış olabilir.  Lütfen istenmeyen posta klasörünüze bakın.  Burada da yoksa, lütfen yardım için bizimle temasa geçin.

S: Listedeki 11 ülkeden birinde değilsem, yine de katılabilir miyim?
Şu anda program yalnızca bu 11 ülkedeki okulları desteklemektedir. Bermuda, Fransa, Almanya, İtalya, İrlanda Cumhuriyeti, Polonya, Güney Afrika, İspanya, İsviçre, Türkiye ve Birleşik Krallık (Man Adası, Manş Adaları dahil).

S:Kaydoldum, ama oturum açma detaylarımı hatırlamıyorum.
C: Kullanıcı adınız varsa, ama şifrenizi unuttuysanız, oturum açma sayfasına gidin ve ‘Şifrenizi mi unuttunuz’ bağlantısını tıklayın.  E-posta adresinize otomatik olarak oluşturulan bir şifre gönderilecektir.  Alternatif olarak, oturum açma detaylarınızın hatırlatılması için bizimle temasa geçin.

Bir ekip oluşturma

S: Bir Su Kaşifi ekibi için kaç kişi gereklidir?
C: Su Kaşifi ekibiniz için herhangi bir asgari veya azami sayı yoktur ve kaynaklarınızın elverdiği ölçüde, girmek isteyen en çok sayıdaki öğrenciyi dahil etmenizi arzu ediyoruz. Her ne kadar daha büyük grupları farklı etkinlikler ve görevler için alt ekiplere bölebilecek olsanız da, ideal bir ekip büyüklüğünün 10 ila 15 öğrenci arasında olmasını tavsiye ediyoruz.  

S: Bir Su Kaşifleri ekibini nasıl atamalıyım?
C: Ekipler oldukça esnektir ve bir tek sınıftan, okul kulüplerindeki öğrencilerden ya da karışık yaş gruplarındaki öğrencilerden oluşturulabilir. Ekibiniz daha küçük yaş gruplarından oluşuyorsa (8-10 yaş), muhtemelen daha fazla rehberliğe ihtiyaçları olacaktır; oysa, daha büyük yaştakilerin olduğu ya da karışık bir grup, etkinliklerin çoğunu kendi başına yönetebiliyor olacaktır. Su Kaşifi ekibinizi atamanızın bir yolu ise Su Kaşifi konulu bir toplantı yapmak ve gönüllüleri belirlemektir.

S: Kaç öğretmen ve personel katılabilir?
C: Su Kaşifleri ekibinizin genel sorumluluğunu bir öğretmenin üstlenmesini tavsiye ederiz.  Söz konusu öğretmen, programa kayıt sırasında alternatif bir irtibat kişisini aday gösterebilir. Okul haberlerinde yayınlanacak, örneğin, blog yazısı/fotoğraf gibi her türlü bilgi için öğretmenin onayı gereklidir.

S: Su Kaşifi ekibim Görev Yönetimine nasıl giriş yapacak?  
C: Kaydınızı yaptıktan sonra size özel bir kullanıcı adı ve şifre, öğrencileriniz için de ayrı bir kullanıcı adı ve şifre verilecektir.  Bu, size blog yazılarını yüklenmeden önce onaylamanız ve kontrol etmeniz için genel bir kontrol sağlayacak, görev talimatlarına erişiminize olanak tanıyacaktır.     

Öğrenme ve Kaynaklar

S: Su Kaşifi hangi tür öğrenmeyi içerir?
C: Etkinlikler, 8-14 yaş arası öğrencilerin yapabileceği şekilde tasarlanmış olup, geniş kapsamlı öğrenme fırsatları sunmaktadır. Her etkinliğin bir karmaşıklık düzeyi vardır; öğrenmeyle ilgili zorluk derecesi kolay, orta veya zor olarak belirtilmiştir. Bu uluslararası program, tek bir ülkenin müfredatına özel uyarlanmaktan ziyade, büyük bir alana ulaşması nedeniyle on bir ülkenin tümünde öğretilen konulara, yani, Coğrafya, Fen, Matematik ve Okuma-Yazma ile ilgili geniş müfredat bağlantılarına ulaşacak şekilde tasarlanmıştır. Su Kaşifi ayrıca, yerel ve küresel yurttaşlığı teşvik etmek için bazı ana değerleri desteklemeyi de amaçlar. Ek olarak, öğrenciler, sunum ve iletişim, ekip çalışması, problem çözme ve proje yönetimi becerilerini de geliştirecektir.  

S: Öğrencilerim için hangi görev alanının doğru olduğunu nasıl bileceğim?
C: Öğrencilerin, hangi konuların en önemli olduğuna ve hangileri üzerine odaklanacaklarına kendilerinin karar vermelerine fırsat verilmesini tavsiye ederiz.  Okulda veya ekip içinde bir oylama yapabilirsiniz.  Su Kaşifi, etkinliklerin herhangi bir görev alanından ve herhangi bir sıra ile yerine getirebileceğiniz şekilde esnek tasarlanmıştır. Bir görev alanına geçmek için bir önceki görev alanını tamamlamanız gerekmez.

S: Öğretmen dokümanları örneklerini nerede bulabilirim?
Buraya tıklayın veya ülke ana sayfanızdan bakın.

S: Su Kaşifini, Eko Okul statüsü alma yolunda nasıl kullanabilirim?
C: Eko Okul konularının en yaygını Su konusu olduğundan, Su Kaşifi görevleri ve etkinlikleri, hali hazırda Eko Okul ana konularının 9'u ile ilgilidir. Etkinlikleri tamamlamak, okulların Eko Okul statüsüne erişmeleri veya kendilerini iyileştirmeleri yolunda gelişmelerine yardımcı olur.

Puanlar ve Ödüller

S: Puanlar nasıl kazanılır?
C: Su Kaşifleriniz etkinlikleri yaparak puanlar kazanır.  Ne kadar çok puan kazanırlarsa, sanal su havzalarına o kadar çok su ve doğal yaşam eklenmiş olur.  Ayrıca, bölgesel ve uluslararası Ayın Okulu ödüllerimizi kazanma ve su çalıştayları ile festivallerini organize etme daveti alma şansınızı artırırsınız.  Ekibiniz blog yazıları veya fotoğraf/videolar yükleyerek ve kendi etkinliklerini yaratarak ve diğerlerinin kullanacağı şablonları yükleyerek ekstra puanlar kazanabilir.

S: Ekipler hangi ödülleri kazanabilir?
C: Su Kaşifi ekipleri, etkinlikleri tamamalayıp ilerledikçe ve daha fazla puan kazandıkça, kameralar, okul gezileri, desteklenen çalıştaylar, çıkartmalar ve rozetler gibi ödül ve teşvikleri kazanma hakkına sahip olacaklardır.  

S: ‘Ayın Okulu’ nedir?
C: Ayın Okulu, yüksek performanslı ekipleri tanıyıp tanıttığımız, program boyu süren bir yarışmadır. Hangi ekiplerin, puan kazanarak, ilgili blog yazılarını, fotoğrafları ve videoları yükleyerek ve ayrıca kendi yeni etkinliklerini oluşturarak bunu başaracağını görmeyi heyecanla bekliyoruz, siz de bu şekilde Ayın Okulu ödülünü kazanabilirsiniz. Katılan her ülkedeki en iyi performanslı ekip ödülü kazanacak ve her ay ülke ana sayfasında tanıtılacaktır; 11 ülkenin tümündeki Ayın Okullarından en iyisi her ay ilave olarak uluslararası ana sayfada tanıtılacaktır.

 

İnternet Sitesi ve Gizlilik Ayarları

S: Başkaları Su Kaşifi internet sitesinde okulum hakkında neler görebilir?
C: Okulunuzun programa dahil olması ve okulunuzun sanal su havzasının durumu kamuoyuna açık olacak, ancak hiçbir kişisel iletişim bilgisi kamuya açık olmayacaktır.  Tüm genele açık blog yazıları, kullanıcı erişimi olan öğretmen tarafından onaylanmalıdır; aksi takdirde, sadece o okulun ekip üyelerince olarak görülebilir kalacaktır.  Öğretmenlerin, okula özel veya herkese açık olacak bloglarını onaylama seçeneği bulunmaktadır.

Öğrencilerin fotoğraflarını veya videolarını internet sitesine yüklerken, lütfen okulunuzun çocuk koruma politikasına veya fotoğraf yayınlama politikasına başvurun. 

Yanıtı burada verilmemiş bir sorunuz var mı?  Lütfen bizimle temasa geçin.

 Daha fazla bilgi için hükümler ve koşullar bölümümüze bakın.

Görev alanları 

ve bir Global Action Plan girişimidir
Proje Ortakları
2.00 MB